Mit kell tudni az ajánlatkéréshez?
|
A nyomtatás költségét a következő tényezők határozzák meg:
A modellanyag felhasználás közelítőleg becsülhető a CAD modell térfogata alapján (a modellanyag sűrűsége kb. 1,1 g/cm3). A támaszanyag felhasználás a geometria mellett függ attól is, hogyan helyezzük el a modellt a 3D nyomtató munkaterében. A beépülő anyag mellett minden gyártás során keletkezik veszteség is az időközi fejtisztításokból származóan. Ugyancsak anyagvesztéssel járnak a modellanyag-cserék is, ekkor ugyanis a gép belső hálózatába előzetesen felszívott anyagot le kell üríteni a keveredés elkerülése érdekében. A gyártás időszükségletét egyaránt befolyásolja a nyomtatási üzemmód és a darab mérete, elhelyezkedése a gép munkaterében. Függőleges irányban (z tengely) magas minőségnél kb. 5-9 mm vastagság építhető fel egy óra alatt. (Minél nagyobb felületű vízszintes szelvényeket kell kitöltenie a nyomtatófejnek egy-egy réteg létrehozásakor, illetve minél nagyobb utat kell a nyomtatótömbnek az x és y tengely mentén bejárnia, annál lassabban készül el egy-egy réteg.) Minden nyomtatási művelet esetében meghatározandó a modellanyag fajtája, valamint dönteni kell a következő két paraméterről is. Nyomtatás sebessége / minősége:
A vékonyabb rétegek használata íves felületeknél, valamint a modell vízszintes (x-y irányú) lapjain nagyobb precizitást, simább felületet eredményez, ugyanakkor növeli a gyártási időt. Az alábbi képeken azonos modell látható High Quality és High Speed módban kinyomtatva FullCure 720 modellanyagból. (Az alapsíkból kiemelkedő alakzatok szélessége kb. 10 mm)
Felület bevonása támaszanyaggal:
A Glossy / Matte üzemmódok megválasztásához tudni kell, hogy a tisztítást követően eltérő azon modellfelületek megjelenése, amelyek nem érintkeztek támaszanyaggal. A támaszanyaggal nem érintkezett felületek fényesek, míg a támaszanyaggal érintett részek mattabb megjelenésűek, eltérő tapintásúak lesznek. A két felület határvonala szabad szemmel is egyértelműen látható. Amennyiben lényeges, hogy a teljes modell külsőleg homogén megjelenésű legyen tisztítás után, javasolt a Matte üzemmódot választani. (Ezzel azonban a felületnek megfelelő mértékben nő a támaszanyag felhasználás. Továbbá a támaszanyag réteg vastagságának megfelelően csökkennek a maximálisan építhető modell elméleti befoglaló méretei.) A Glossy üzemmód előnyös lehet ugyanakkor pl. olyan alkatrészek esetében, ahol egyértelműen elkülönülő külső ill. belső oldala van a modellnek és a nyomtatáskor felülre eső részek fényes kiképzése hangsúlyos kommunikációs értékkel bírhat. |